blank

Psychoterapia przyjazna osobom LGBT+ i ich rodzinom

Psychoterapia LGBTQIAP+ to forma pomocy i wsparcia, które mogą być szczególnie przydatne grupie osób bardziej narażonej na krytykę ze strony społeczeństwa.

Osoby LGBTQIAP+, które żyją w związkach, mogą także skorzystać z psychoterapii dla par.

Przyjdź do mnie lub zadzwoń, jeśli:

 • nie wierzysz w siebie i swoje możliwości
 • nie masz na nic siły
 • masz depresję lub ją podejrzewasz
 • ciągle przeżywasz trudną sytuację i wracasz do niej myślam
 • napawają cię lękiem konkretne sytuacje/ miejsca/ ludzie
 • czujesz lęk, choć nie wiesz dlaczego, boisz się, że coś złego się stanie
 • nie radzisz sobie z życiem
 • ciągle myślisz o pracy/obowiązkach i nie możesz się od tych myśli uwolnić
 • ciężko ci przychodzi przełączenie się z trybu zawodowego na tryb domowy
 • masz kompleksy, z którymi nie umiesz się pogodzić
 • masz myśli samobójcze
 • przeżyłeś traumę
 • chcesz sobie poradzić z trudnymi doświadczeniami w dzieciństwie lub w życiu dorosłym

i inne kryzysy typowe dla wszystkich związków.

blank

Psychoterapia dla par nieheteronormatywnych ułatwia wzajemne zrozumienie się, z szacunkiem i empatią wspomagając procesy komunikacyjne, z zachowaniem inkluzywnego języka .

Niemniej kluczem do sukcesu z pewnością będzie nie tylko terapia dla par nieheteronormatywnych, ale przede wszystkim praca nad samym sobą. Ponieważ od tego w dużej mierze zależy umiejętność tworzenia satysfakcjonującego związku, która jest niezależna od naszej orientacji seksualnej, płci czy tego jak postrzegamy kwestię seksualności.

Problemy specyficzne

Niska samoocena czy brak wiary w siebie to specyficzne trudności w związkach osób LGBTQIAP+. W wyniku „odmiennego” postrzegania swojej seksualności i/lub płci często czujecie się wykluczeni społecznie.

Jednym z ważniejszych momentów życia może stać się dla osoby  LGBTQIAP+ „coming-out”. Każdy poszukuje akceptacji i zrozumienia, szczególnie wśród najbliższych. Ukrywanie swojej orientacji zazwyczaj ma na celu zachowanie poprawnych relacji z rodziną i wynika z obawy przed odtrąceniem, byciem samotnym czy też wykluczonym. Tymczasem jest to i tak działanie krótkofalowe, ponieważ życie w ciągłym napięciu przed odkryciem swojej tajemnicy może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Tłumiona chęć podzielenia się swoimi uczuciami i myślami, ukrywanie partnera przed rodziną i otoczeniem przysparza wiele stresu i frustracji, które odczuwane w sposób permanentny, a zarazem intensywny, mogą wywoływać poważne zaburzenia i/lub objawy somatyczne.

Coming out

Psychoterapeuta LGBTQIAP+ może pomóc w znalezieniu siły i odwagi do podjęcia decyzji o „coming-oucie”, ale będzie też w stanie ocenić, na ile jesteśmy gotowi do podjęcia tak trudnego kroku, jakim jest ujawnienie swojej orientacji. Dlatego zapraszam Cię do rozmowy, do dialogu w moim gabinecie. Czasem jedna, dwie konsultacje pomagają nakreślić drogę.

Umów wizytę

Pomagam także rodzicom, którym ciężko jest się odnaleźć po tym jak dowiedzieli się, że ich dziecko jest gejem, lesbijką, osobom nieheteronormatywną lub ludziom, którzy chcą pomóc osobie ze środowiska LGBTQIAP+

W Centrum Psychoterapii Pillow znajdziesz profesjonalną pomoc dla osób LGBTQIAP+ i bliskich.
A także ciepłą poduszkę, do której przytulisz się w gorsze dni.

Nie wystawiam recept ani zwolnień lekarskich, natomiast jeśli potrzebujesz zaświadczenia
o odbywaniu psychoterapii, to proszę, poinformuj mnie o tym na pierwszej wizycie.