Alicja Noordman

blank
Psycholog, Psychoterapeuta w trakcie szkolenia

Alicja Noordman

Ukończyłam studia magisterskie na kierunku psychologia o specjalności psychologia kliniczna, a obecnie dążę do zostania terapeutą w nurcie poznawczo-behawioralnym. Regularnie poszerzam swoją wiedzę na szkoleniach i konferencjach, aby zwiększać skuteczność mojego warsztatu terapeutycznego.

Wspieram osoby dorosłe oraz młodzież w radzeniu sobie m.in. z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi i depresją. Pracuję również z osobami, które chcą wzmocnić swoje umiejętności radzenia sobie z emocjami i stresem, a także z osobami doświadczającymi kryzysu.

blank
Moje doświadczenie

Alicja Noordman

W gabinecie koncentruję się na emocjach i przekonaniach, zgodnie z duchem nurtu CBT. Wspólnie z pacjentem przyglądam się schematom myślenia, które stanowią źródło cierpienia, szukam ich przyczyn i metod zmiany, uwzględniając indywidualne cechy pacjenta i system w którym funkcjonuje. Proces ten wspomagam technikami poznawczo-behawioralnymi, które mają na celu ułatwienie zrozumienia i utrwalenia omawianych tematów, takie jak fizyczny zapis uczuć i myśli, czy odgrywanie ról. W trakcie sesji omawiam również funkcjonowanie pacjenta poza gabinetem, aby holistycznie podejść do odczuwanych trudności.

W gabinecie najważniejsze jest dla mnie dopasowanie. Metody pracy i tempo dobieram indywidualnie, zgodnie z potrzebami pacjenta. Staram się dokładnie zrozumieć świat drugiego człowieka i stworzyć bezpieczną przestrzeń pełną akceptacji, która pozwoli rozpocząć drogę do upragnionej zmiany.

Umów u mnie wizytę

blank

Jak wybrać psychoterapeutę?

Nie martw się o to czy najlepiej wybrać psychoterapeutę w nurcie Poznawczo-Behawioralnym, Analitycznym, Psychodynamicznym, Gestalt, Systemowym czy jeszcze innym.

Najważniejsze to znaleźć psychoterapeutę, któremu zaufasz i stworzycie silną relację terapeutyczną.

Psychoterapeuta który będzie Twoją poduszką bezpieczeństwa, w trudnych momentach i taki, który pomoże Ci wrócić do życiowej równowagi, abyś mógł/mogła znaleźć wewnętrzny spokój i lepszą jakość życia…

serce-duze

Czy psychoterapia jest skuteczna

Wiele osób zastanawia się czy psychoterapia jest narzędziem skutecznym. Tam przecież nic się nie robi oprócz rozmowy. Poniżej zamieszczam skrót wniosków ogłoszonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, które zajmuje się badaniami nad psychoterapią.

“W uchwale „Uznanie skuteczności psychoterapii” z 2012, w oparciu o wyniki badań naukowych z ostatnich 30 lat, stwierdza ono, że:

 1. Psychoterapia ma wysoką skuteczność. Wysoka skuteczność jest podobna w różnych zaburzeniach dzieci, dorosłych i osób starszych.
 2. Skuteczność psychoterapii zależy dużo bardziej właściwości klinicysty, pacjenta i sytuacji, niż od stosowanego rodzaju psychoterapii czy zaburzenia.
 3. W porównaniu z leczeniem farmakologicznym efekty psychoterapii są trwalsze, nie wymagają dodatkowego leczenia, a po zakończeniu stan pacjenta wciąż się polepsza, dzięki temu, czego nauczył się w czasie psychoterapii.
 4. Różne formy psychoterapii mają podobną skuteczność, szczególnie gdy są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Różnice w skuteczności psychoterapii nie są spowodowane przez rodzaj psychoterapii, ale wynikają z kompetencji konkretnego psychoterapeuty oraz cech samego pacjenta.
 5. Psychoterapia depresji i zaburzeń lękowych pomaga w powrocie do zdrowia.
 1. Koszty psychoterapii są niższe od farmakoterapii.
 2. Psychoterapia ma wpływ na wiele aspektów, ponieważ odnosi się do umiejętności rozumienia siebie i kierowania sobą przez człowieka. W związku z czym: zmniejsza niesprawność, zachorowalność, śmiertelność, podwyższa funkcjonowanie zawodowe, redukuje hospitalizację w szpitalach psychiatrycznych i czasem obniża koszty innych usług medycznych i chirurgicznych.
 3. Zastosowanie psychoterapii w opiece zdrowotnej zmniejsza ogólne koszty medyczne o 20-30% tego, co kosztowała psychoterapia.
  Jest bardziej ekonomicznym leczeniem depresji niż leki.
 4. Psychoterapia jest bardziej wskazana niż leki w przypadków pacjentów geriatrycznych, u których leki są gorzej tolerowane przez starszy organizm.
 5. Terapia psychologiczna jest skuteczna wobec pacjentów z niepełnosprawnością poznawczą, intelektualną, fizyczną, wzrokową, słuchową i psychologiczną.
 6. Psychoterapia pomaga leczyć depresję u chorych somatycznie (np. na raka, artretyzm czy HIV).”

Pełne tłumaczenie rezolucji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opartego o badania z ostatnich 30 lat -> https://www.apa.org/about/policy/resolution-psychotherapy