Dominika Sikora

blank
O mnie

Dominika Sikora

Jestem psychoterapeutką i familiologiem. Kształcę się w 4-letniej Szkole Psychoterapii Integratywnej w Warszawie, która posiada akredytację Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Integratywnej oraz European Association for Integrative Psychotherapy. Uzyskałam certyfikat Trenera Kontrolowania Złości, Agresji i oraz Emocji Trudnych©, który szczególnie przydatny jest w pracy z dziećmi i młodzieżą. Natomiast doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi i nie tylko, zdobywałam podczas stażu klinicznego na oddziale ogólnopsychiatrycznym w SPS ZOZ „ZDROJE” w Szczecinie, oraz w czasie praktyk w Publicznym Ośrodku Adopcyjnym Oddział w Szczecinie.

Moja praca z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, wykorzystuje integrację podejść terapeutycznych uwzględniając indywidualność i potrzeby osoby korzystającej z psychoterapii. Jestem przyjazna osobom LGBT i ich rodzinom. W prowadzeniu terapii niezwykle istotna dla mnie jest relacja, bezpieczna przestrzeń wypełniona szacunkiem. W pracy kieruję się kodeksem etycznym psychoterapeuty PTPI oraz dobrem klienta, poddaję się regularnej superwizji i podwyższam swoje kwalifikacje zawodowe na szkoleniach i konferencjach.

Zapraszam jeśli:

 • czujesz się osamotniony, bezradny bądź przeżywasz żałobę, utratę, rozstanie
 • czujesz przewlekły smutek, żal, przygnębienie, napięcie, lęk, lub rozdrażnienie czy złość, które to utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie
 • masz trudności w relacjach z bliskimi
 • czujesz, że nie umiecie się porozumieć w rodzinie
 • doświadczasz trudności natury relacyjnej
 • doświadczasz trudności lub wątpliwości
 • chcesz lepiej zrozumieć siebie i się rozwijać
 • chorujesz przewlekle, nie możesz poradzić sobie z utratą zdrowia
 • nie radzisz sobie ze stresem i napięciami
 • masz trudność w przeżywaniu lub okazywaniu emocji
 • doświadczasz trudności w codziennym funkcjonowaniu
 • doświadczasz innych sytuacji trudnych
blank

Na pierwszym spotkaniu

Mamy okazję wzajemnie się poznać, porozmawiać o doświadczeniu, które jest powodem kontaktu. Jest to również czas na ustalenie zakresu pracy, wyznaczenie celu terapii wysłuchaniu Ciebie i Twoich trudności, oraz potrzeb, które dla mnie są bardzo ważne, tak jak i Ty.

Umów u mnie wizytę

blank

Jak wybrać psychoterapeutę?

Nie martw się o to czy najlepiej wybrać psychoterapeutę w nurcie Poznawczo-Behawioralnym, Analitycznym, Psychodynamicznym, Gestalt, Systemowym czy jeszcze innym.

Najważniejsze to znaleźć psychoterapeutę, któremu zaufasz i stworzycie silną relację terapeutyczną.

Psychoterapeuta który będzie Twoją poduszką bezpieczeństwa, w trudnych momentach i taki, który pomoże Ci wrócić do życiowej równowagi, abyś mógł/mogła znaleźć wewnętrzny spokój i lepszą jakość życia…

serce-duze

Czy psychoterapia jest skuteczna

Wiele osób zastanawia się czy psychoterapia jest narzędziem skutecznym. Tam przecież nic się nie robi oprócz rozmowy. Poniżej zamieszczam skrót wniosków ogłoszonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, które zajmuje się badaniami nad psychoterapią.

“W uchwale „Uznanie skuteczności psychoterapii” z 2012, w oparciu o wyniki badań naukowych z ostatnich 30 lat, stwierdza ono, że:

 1. Psychoterapia ma wysoką skuteczność. Wysoka skuteczność jest podobna w różnych zaburzeniach dzieci, dorosłych i osób starszych.
 2. Skuteczność psychoterapii zależy dużo bardziej właściwości klinicysty, pacjenta i sytuacji, niż od stosowanego rodzaju psychoterapii czy zaburzenia.
 3. W porównaniu z leczeniem farmakologicznym efekty psychoterapii są trwalsze, nie wymagają dodatkowego leczenia, a po zakończeniu stan pacjenta wciąż się polepsza, dzięki temu, czego nauczył się w czasie psychoterapii.
 4. Różne formy psychoterapii mają podobną skuteczność, szczególnie gdy są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Różnice w skuteczności psychoterapii nie są spowodowane przez rodzaj psychoterapii, ale wynikają z kompetencji konkretnego psychoterapeuty oraz cech samego pacjenta.
 5. Psychoterapia depresji i zaburzeń lękowych pomaga w powrocie do zdrowia.
 1. Koszty psychoterapii są niższe od farmakoterapii.
 2. Psychoterapia ma wpływ na wiele aspektów, ponieważ odnosi się do umiejętności rozumienia siebie i kierowania sobą przez człowieka. W związku z czym: zmniejsza niesprawność, zachorowalność, śmiertelność, podwyższa funkcjonowanie zawodowe, redukuje hospitalizację w szpitalach psychiatrycznych i czasem obniża koszty innych usług medycznych i chirurgicznych.
 3. Zastosowanie psychoterapii w opiece zdrowotnej zmniejsza ogólne koszty medyczne o 20-30% tego, co kosztowała psychoterapia.
  Jest bardziej ekonomicznym leczeniem depresji niż leki.
 4. Psychoterapia jest bardziej wskazana niż leki w przypadków pacjentów geriatrycznych, u których leki są gorzej tolerowane przez starszy organizm.
 5. Terapia psychologiczna jest skuteczna wobec pacjentów z niepełnosprawnością poznawczą, intelektualną, fizyczną, wzrokową, słuchową i psychologiczną.
 6. Psychoterapia pomaga leczyć depresję u chorych somatycznie (np. na raka, artretyzm czy HIV).”

Pełne tłumaczenie rezolucji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opartego o badania z ostatnich 30 lat -> https://www.apa.org/about/policy/resolution-psychotherapy