Magdalena Ostanek-Pańka

blank
Kim jestem

Magdalena Ostanek-Pańka

Nazywam się Magdalena Ostanek-Pańka, jestem psychologiem. Ukończyłam psychologię (specjalność kliniczna) na Uniwersytecie SWPS. Jestem w trakcie 4- letniego szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym z elementami dialogu motywacyjnego na Akademii Motywacji i Edukacji w Warszawie. Ukończyłam studia podyplomowe z coachingu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przez ponad 10 lat pracowałam na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym jako wykładowca.

Zdobyta wiedza i doświadczenie sprawiły, że zaczęłam interesować się wykorzystaniem terapii u osób chorujących na choroby przewlekłe oraz choroby psychosomatyczne. Oferuję swoje wsparcie nie tylko chorym, ale również ich opiekunom.

Moje zainteresowania obejmują wpływ stresu na funkcje poznawcze, codzienne funkcjonowanie i stan psycho-fizyczny.

blank

Czym się zajmuję

 • Konsultacjami, poradnictwem i wsparciem psychologicznym młodzieży i dorosłych,
 • Interwencją kryzysową,
 • Określeniem słabych i mocnych stron, zasobów i potrzeb klienta,
 • Pracą z osobami cierpiącymi na choroby psychosomatyczne, choroby przewlekłe
 • Wsparciem dla osób zmagających się ze skutkami długotrwałego stresu, lękami, fobiami, depresją
 • Pracą z osobami DDA i DDD,
 • Wsparciem psychologicznym dla personelu medycznego.
blank

Jak wybrać psychoterapeutę?

Nie martw się o to czy najlepiej wybrać psychoterapeutę w nurcie Poznawczo-Behawioralnym, Analitycznym, Psychodynamicznym, Gestalt, Systemowym czy jeszcze innym.

Najważniejsze to znaleźć psychoterapeutę, któremu zaufasz i stworzycie silną relację terapeutyczną.

Psychoterapeuta który będzie Twoją poduszką bezpieczeństwa, w trudnych momentach i taki, który pomoże Ci wrócić do życiowej równowagi, abyś mógł/mogła znaleźć wewnętrzny spokój i lepszą jakość życia…

serce-duze

Czy psychoterapia jest skuteczna

Wiele osób zastanawia się czy psychoterapia jest narzędziem skutecznym. Tam przecież nic się nie robi oprócz rozmowy. Poniżej zamieszczam skrót wniosków ogłoszonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, które zajmuje się badaniami nad psychoterapią.

“W uchwale „Uznanie skuteczności psychoterapii” z 2012, w oparciu o wyniki badań naukowych z ostatnich 30 lat, stwierdza ono, że:

 1. Psychoterapia ma wysoką skuteczność. Wysoka skuteczność jest podobna w różnych zaburzeniach dzieci, dorosłych i osób starszych.
 2. Skuteczność psychoterapii zależy dużo bardziej właściwości klinicysty, pacjenta i sytuacji, niż od stosowanego rodzaju psychoterapii czy zaburzenia.
 3. W porównaniu z leczeniem farmakologicznym efekty psychoterapii są trwalsze, nie wymagają dodatkowego leczenia, a po zakończeniu stan pacjenta wciąż się polepsza, dzięki temu, czego nauczył się w czasie psychoterapii.
 4. Różne formy psychoterapii mają podobną skuteczność, szczególnie gdy są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Różnice w skuteczności psychoterapii nie są spowodowane przez rodzaj psychoterapii, ale wynikają z kompetencji konkretnego psychoterapeuty oraz cech samego pacjenta.
 5. Psychoterapia depresji i zaburzeń lękowych pomaga w powrocie do zdrowia.
 1. Koszty psychoterapii są niższe od farmakoterapii.
 2. Psychoterapia ma wpływ na wiele aspektów, ponieważ odnosi się do umiejętności rozumienia siebie i kierowania sobą przez człowieka. W związku z czym: zmniejsza niesprawność, zachorowalność, śmiertelność, podwyższa funkcjonowanie zawodowe, redukuje hospitalizację w szpitalach psychiatrycznych i czasem obniża koszty innych usług medycznych i chirurgicznych.
 3. Zastosowanie psychoterapii w opiece zdrowotnej zmniejsza ogólne koszty medyczne o 20-30% tego, co kosztowała psychoterapia.
  Jest bardziej ekonomicznym leczeniem depresji niż leki.
 4. Psychoterapia jest bardziej wskazana niż leki w przypadków pacjentów geriatrycznych, u których leki są gorzej tolerowane przez starszy organizm.
 5. Terapia psychologiczna jest skuteczna wobec pacjentów z niepełnosprawnością poznawczą, intelektualną, fizyczną, wzrokową, słuchową i psychologiczną.
 6. Psychoterapia pomaga leczyć depresję u chorych somatycznie (np. na raka, artretyzm czy HIV).”

Pełne tłumaczenie rezolucji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opartego o badania z ostatnich 30 lat -> https://www.apa.org/about/policy/resolution-psychotherapy