Obszary pracy
Paulina Smolarska
Jestem psychologiem oraz przyszłym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym.
Od wielu lat pracuję z osobami z niepełnosprawnościami (intelektualnymi oraz fizycznymi o różnym stopniu) oraz ich rodzinami.
Zajmuję się również szeroko rozumianym poradnictwem psychologicznym oraz psychoedukacją (radzenie sobie ze stresem, trening umiejętności społecznych, zdrowy styl życia, szerzenie wiedzy dot. zdrowia psychicznego)
Udzielam wsparcia osobom doświadczającym:
- Zaburzeń lękowych
- Zaburzeń nastroju
- Zaburzeń psychosomatycznych
- Trudności w życiu społecznym
- Kryzysów emocjonalnych
Dorosłym w spektrum autyzmu
Pomoc w kryzysie
Chciałabym podjąć współpracę z młodzieżą doświadczającą kryzysu w obszarach:
- Trudności w nawiązywaniu relacji-rówieśnicy, rodzina
- Kryzysu tożsamości
- Rozumienia, nazywania i zarządzania emocjami
- Trudności szkolne (agresja, dyskryminacja, dysleksja, dyskalkulia)
- Depresja, autoagresja, samouszkodzenia
- Zagrożeń wynikających z używania nowych technologii
- Zarządzania stresem w życiu codziennym
Komu pomagam
Posiadam doświadczenie w pracy z osobami:
- W spektrum autyzmu oraz ADHD
- Z młodzieżą
- Z osobami doświadczającymi depresji, zaburzeń psychosomatycznych,
- Osobami dotkniętymi demencją
- Osobami w nagłym kryzysie życiowym- wojna w Ukrainie-udzielałam nieodpłatnego wsparcia psychologicznego oraz osób doświadczających procesu żałoby.
Jak pracuję
Paulina Smolarska
Podstawową zasadą, którą się kieruję w pracy z drugim człowiekiem jest idea partnerstwa, współpracy, indywidualnego, pełnego szacunku podejścia do osoby.
Przyświecają mi dwa motta życiowe: „słuchać niewysłuchanych” , oraz cytat z wiersza Herberta „Modlitwa Pana Cogito-podróżnika” :
„Żebym rozumiał innych ludzi
Inne języki
Inne cierpienia”
Realizując się zawodowo chciałabym ofiarować drugiemu człowiekowi to co najcenniejsze czyli czas. Udzielić skutecznego i szybkiego wsparcia, zgodnego z oczekiwaniami klienta. Doceniam moc uśmiechu i poczucia humoru.
Moje wykształcenie
Studia:
- Psychologia ogólna Uniwersytet SWPS w Sopocie
- Rozpoczęcie studiów na kierunku Psychoterapeuta Poznawczo-Behawioralny WSB-NLU w Nowym Sączu
Nurty
- Poznawczo-Behawioralny
- Psychologia Humanistyczna
- Podejście Integracyjne
- Elastyczne podejście dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta
Umów u mnie wizytę
Jak wybrać psychoterapeutę?
Nie martw się o to czy najlepiej wybrać psychoterapeutę w nurcie Poznawczo-Behawioralnym, Analitycznym, Psychodynamicznym, Gestalt, Systemowym czy jeszcze innym.
Najważniejsze to znaleźć psychoterapeutę, któremu zaufasz i stworzycie silną relację terapeutyczną.
Psychoterapeuta który będzie Twoją poduszką bezpieczeństwa, w trudnych momentach i taki, który pomoże Ci wrócić do życiowej równowagi, abyś mógł/mogła znaleźć wewnętrzny spokój i lepszą jakość życia…
Czy psychoterapia jest skuteczna
Wiele osób zastanawia się czy psychoterapia jest narzędziem skutecznym. Tam przecież nic się nie robi oprócz rozmowy. Poniżej zamieszczam skrót wniosków ogłoszonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, które zajmuje się badaniami nad psychoterapią.
“W uchwale „Uznanie skuteczności psychoterapii” z 2012, w oparciu o wyniki badań naukowych z ostatnich 30 lat, stwierdza ono, że:
- Psychoterapia ma wysoką skuteczność. Wysoka skuteczność jest podobna w różnych zaburzeniach dzieci, dorosłych i osób starszych.
- Skuteczność psychoterapii zależy dużo bardziej właściwości klinicysty, pacjenta i sytuacji, niż od stosowanego rodzaju psychoterapii czy zaburzenia.
- W porównaniu z leczeniem farmakologicznym efekty psychoterapii są trwalsze, nie wymagają dodatkowego leczenia, a po zakończeniu stan pacjenta wciąż się polepsza, dzięki temu, czego nauczył się w czasie psychoterapii.
- Różne formy psychoterapii mają podobną skuteczność, szczególnie gdy są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Różnice w skuteczności psychoterapii nie są spowodowane przez rodzaj psychoterapii, ale wynikają z kompetencji konkretnego psychoterapeuty oraz cech samego pacjenta.
- Psychoterapia depresji i zaburzeń lękowych pomaga w powrocie do zdrowia.
- Koszty psychoterapii są niższe od farmakoterapii.
- Psychoterapia ma wpływ na wiele aspektów, ponieważ odnosi się do umiejętności rozumienia siebie i kierowania sobą przez człowieka. W związku z czym: zmniejsza niesprawność, zachorowalność, śmiertelność, podwyższa funkcjonowanie zawodowe, redukuje hospitalizację w szpitalach psychiatrycznych i czasem obniża koszty innych usług medycznych i chirurgicznych.
- Zastosowanie psychoterapii w opiece zdrowotnej zmniejsza ogólne koszty medyczne o 20-30% tego, co kosztowała psychoterapia.
Jest bardziej ekonomicznym leczeniem depresji niż leki. - Psychoterapia jest bardziej wskazana niż leki w przypadków pacjentów geriatrycznych, u których leki są gorzej tolerowane przez starszy organizm.
- Terapia psychologiczna jest skuteczna wobec pacjentów z niepełnosprawnością poznawczą, intelektualną, fizyczną, wzrokową, słuchową i psychologiczną.
- Psychoterapia pomaga leczyć depresję u chorych somatycznie (np. na raka, artretyzm czy HIV).”
Pełne tłumaczenie rezolucji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opartego o badania z ostatnich 30 lat -> https://www.apa.org/about/policy/resolution-psychotherapy