Paweł Krupiński

blank
Psycholog, Psychoterapeuta w trakcie szkolenia

Paweł Krupiński

Studia psychologiczne ukończyłem w 2020 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kolejnym etapem mojej edukacji były roczne studia podyplomowe z zakresu psychologii transportu. Obecnie wiedzę zdobywam biorąc udział w szkoleniu psychoterapeutycznym w nurcie integracyjnym organizowanym przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkolenie to jest akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Doświadczenie praktyczne zdobywałem m.in. na stażu w oddziale rehabilitacji neurologicznej Szpitala Świętego Rafała w Krakowie i w oddziale psychiatrii ogólnej Szpitala Psychiatrycznego w Branicach. Pracowałem z młodzieżą w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej i z osobami pozbawionymi wolności w Zakładzie Karnym. Obecnie pracuję jako psycholog w szpitalu wojskowym gdzie zajmuję się orzecznictwem o zdolności do służby wojskowej oraz wsparciem psychologicznym pacjentów poradni zdrowia psychicznego.

blank
Moje doświadczenie

Paweł Krupiński

Posiadam doświadczenie w prowadzeniu indywidualnych procesów terapeutycznych, badaniach przesiewowych w zakresie oceny zdolności funkcji poznawczych, badaniach testami osobowości takimi jak np. NEO-P-R, EPQ-R, SCID 5 oraz w przeprowadzaniu testów inteligencji (skala Wechslera, test APIS-Z, RAVEN). Cały czas poszerzam swoją wiedzę, uczestniczę we własnej terapii treningowej i regularnie superwizuję swoją pracę u certyfikowanych specjalistów.

W mojej pracy dominuje podejście psychodynamiczne, które pomoże Ci wprowadzić zmiany w życiu, przede wszystkim dzięki głębokiemu zrozumieniu siebie, co może być początkiem integracji osobowości i pomóc Ci w zrozumieniu doświadczeń życiowych i ich wpływu na to co czego doświadczasz.

Umów u mnie wizytę

blank

Jak wybrać psychoterapeutę?

Nie martw się o to czy najlepiej wybrać psychoterapeutę w nurcie Poznawczo-Behawioralnym, Analitycznym, Psychodynamicznym, Gestalt, Systemowym czy jeszcze innym.

Najważniejsze to znaleźć psychoterapeutę, któremu zaufasz i stworzycie silną relację terapeutyczną.

Psychoterapeuta który będzie Twoją poduszką bezpieczeństwa, w trudnych momentach i taki, który pomoże Ci wrócić do życiowej równowagi, abyś mógł/mogła znaleźć wewnętrzny spokój i lepszą jakość życia…

serce-duze

Czy psychoterapia jest skuteczna

Wiele osób zastanawia się czy psychoterapia jest narzędziem skutecznym. Tam przecież nic się nie robi oprócz rozmowy. Poniżej zamieszczam skrót wniosków ogłoszonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne, które zajmuje się badaniami nad psychoterapią.

“W uchwale „Uznanie skuteczności psychoterapii” z 2012, w oparciu o wyniki badań naukowych z ostatnich 30 lat, stwierdza ono, że:

  1. Psychoterapia ma wysoką skuteczność. Wysoka skuteczność jest podobna w różnych zaburzeniach dzieci, dorosłych i osób starszych.
  2. Skuteczność psychoterapii zależy dużo bardziej właściwości klinicysty, pacjenta i sytuacji, niż od stosowanego rodzaju psychoterapii czy zaburzenia.
  3. W porównaniu z leczeniem farmakologicznym efekty psychoterapii są trwalsze, nie wymagają dodatkowego leczenia, a po zakończeniu stan pacjenta wciąż się polepsza, dzięki temu, czego nauczył się w czasie psychoterapii.
  4. Różne formy psychoterapii mają podobną skuteczność, szczególnie gdy są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Różnice w skuteczności psychoterapii nie są spowodowane przez rodzaj psychoterapii, ale wynikają z kompetencji konkretnego psychoterapeuty oraz cech samego pacjenta.
  5. Psychoterapia depresji i zaburzeń lękowych pomaga w powrocie do zdrowia.
  1. Koszty psychoterapii są niższe od farmakoterapii.
  2. Psychoterapia ma wpływ na wiele aspektów, ponieważ odnosi się do umiejętności rozumienia siebie i kierowania sobą przez człowieka. W związku z czym: zmniejsza niesprawność, zachorowalność, śmiertelność, podwyższa funkcjonowanie zawodowe, redukuje hospitalizację w szpitalach psychiatrycznych i czasem obniża koszty innych usług medycznych i chirurgicznych.
  3. Zastosowanie psychoterapii w opiece zdrowotnej zmniejsza ogólne koszty medyczne o 20-30% tego, co kosztowała psychoterapia.
    Jest bardziej ekonomicznym leczeniem depresji niż leki.
  4. Psychoterapia jest bardziej wskazana niż leki w przypadków pacjentów geriatrycznych, u których leki są gorzej tolerowane przez starszy organizm.
  5. Terapia psychologiczna jest skuteczna wobec pacjentów z niepełnosprawnością poznawczą, intelektualną, fizyczną, wzrokową, słuchową i psychologiczną.
  6. Psychoterapia pomaga leczyć depresję u chorych somatycznie (np. na raka, artretyzm czy HIV).”

Pełne tłumaczenie rezolucji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego opartego o badania z ostatnich 30 lat -> https://www.apa.org/about/policy/resolution-psychotherapy